Megvan a kiválasztott kutya, izgatottan várod egybekelésetek napját, előző este mégis pánikba esel: jajistenem, mindenre gondoltam? Nem felejtettem ki semmit? Áááá, nem vettem neki rózsaszín sípoló guminyuszit! Lehet, hogy így oda sem adják?!
Nem árt már hetekkel az elhozatal előtt rákészülni a témára, elvégre évekig tartó közös életet alapozunk épp. Semmi ördöngösség nincs benne, csak józan ész és némi szervezés.
- vegyünk ki pár nap szabadságot, hogy az első napokat mindenképp együtt tudjuk tölteni a kutyussal. Nem épp a legjobb entrée, ha megérkezése után rögtön magára hagyjuk az új környezetben.
- lehetőleg ne essen egybe másfajta felfordulással az esemény. Ne időzítsük lakásfelújítás, költözés, kisbaba érkezése, vendéglátás, karácsony idejére.
- kérdezzük ki az előző gondozóját, milyen étrenden élt eddig, próbáljuk meg ugyanazt beszerezni. Ha egészen más eledelen is szeretnénk a későbbiekben tartani, a váltás nagyon-nagyon fokozatos legyen. A kutya bélrendszere – ragadozó lévén – igen rövid, bélflórája szegényes, ezért könnyen felborul minden változásra.
- kérjünk valamilyen rongyot, játékot az előző helyéről, hogy legalább egy megszokott tárgy (szag) legyen vele új otthonában.
- előre találjuk ki, hol van az a hely a lakásban, ahol biztonságban érezheti magát és nem lesz láb alatt, alakítsuk ki ott a fekhelyét.
- minél előbb találjuk ki hívónevét, és megérkezése pillanatától e néven szólítsuk, közben persze bő kézzel osztogassunk jutalomfalatokat.
- eleinte nem sok felszerelésre lesz szükségünk, nyakörv és póráz viszont biztos kelleni fog. Állítható textil- vagy bőrnyakörv, 1-2 méteres póráz tökéletesen megfelel.
- még szobatiszta kutyánál is előfordulhatnak balesetek, pláne ismeretlen helyzetben. Tekerjük fel a perzsaszőnyeget, helyezzük készenlétbe a felmosóvödröt.
- várható némi rágcsálás is, akár szeparációs stresszből, akár fognövekedésből
adódóan. Szerezzünk be rágható tárgyakat (régi bőrcipő, vastag kötéldarab, célzottan kutyarágcsaként árusított csodafincsi és csodadrága csodák, ikeás óriásbrokkoli stb.), a nem rághatóként aposztrofáltakat pedig helyezzük biztonságba. A bútorok sarkát megmenthetjük, ha némi vízzel elkevert őrölt borssal bekenjük. - ha ismert betegséggel jön a kutyus, pár napi adag a gyógyszeréből mindenképp legyen a háznál.
- gyűjtsük a kis zacsikat, amiben kiflit, gyümölcsöt hozunk haza, jók lesznek kakifelszedésre.
- válogassunk össze néhány régi rongyot, törülközőt sár és csatak esetére.
Biztosan adódik majd egy-két váratlan helyzet, de ennyi előrelátással egész jó eséllyel indulunk a szupergazdi címért. Amit persze kutyák szavaznak meg.