Barinőm videót tölt fel némi tömény állatkínzásról; nem elég, hogy nyomorú borderének egy kanalat kell a szájában tartania (nem fa, nem plüss, frankó fémkanál, vedd csak a fogaid közé hogy tudd, mennyire kellemes), hanem szadi gazdija a kanál öblébe elkezd még jutifalatokat pakolászni. Csóri kutya homlokán virtuális izzadságcseppek gyöngyöznek, de tartja vitézül. Komment a vidi alatt: olyan okos! Sz. Á. megjegyzése: na persze, fél éjszaka ezen töprengett, hogyan szopathatná meg magát rafináltan.
Mi bajom van már megint, most miért vitatom, hogy ezeknek a kutyáknak van sütnivalója? Irigykedem netán, hogy őket dicsérik, engem meg nem? (Naná.)
Inkább az a bajom, hogy hajlamosak a népek azt hinni, hogy a kutya eszén múlik minden, a gazda mit sem tehet arról, kutyája megáll-e a járdaszegélynél, tartja-e a nemszeretem tárgyat, megkeresi-e a zebrát. Hogy nem kell évekig tartó megfigyelés, önképzés, utánaolvasás, próbálkozás, kutyasulizás, csalódás, tanfolyamozás, kudarc és újrakezdés mindehhez, mert veszek egy bóderkollit, az úgyis olyan okooooos, aztán majd tud mindent magától.
És a többi kutya sem az, hiába nem születtek bordernek vagy labradornak vagy bármelyiknek a “10 legokosabb kutyafajta” közül. Nagyon is jóeszűek, hiszen megtanulják kibogarászni ezernyi gesztusunk, hanglejtésünk, testjelünk közül, melyik releváns, és aszerint viselkednek, vagy legalábbis hihetetlenül igyekeznek megfelelni a vélt elvárásainknak. Mert egyértelmű – és kutyaésznek érthető – kommunikáció nélkül csak ezen feltételezések alapján próbálhatnak meg eligazodni a számukra kegyetlenül bonyolult emberi világban.
Leváltak a farkasoktól, és függőségi viszonyba kerültek az emberrel. Alkalmazkodtak, idomultak, lesik óhajainkat. Szemvillanásból, artikulálatlan hangokból is szót értenek. Ehhez képest mi mit fogunk fel abból, ha ránk ugatnak, így-úgy-amúgy viselkednek?…
Hozzájuk képest szánalmasak vagyunk.